News Breaking
Live
wb_sunny

Breaking News

Sala Polivalentă, din scandal în scandal

Sala Polivalentă, din scandal în scandalAşteptată de craioveni de aproape două decenii, Sala Polivalentă ar putea fi gata chiar luna aceasta, dacă Primăria Craiova şi Compania Naţională de Investiţii ajung la un compromis

Pe ultima sută de metri, construcţia Sălii Polivalente din Craiova e ţinută în loc de nimicuri. Oficial, lucrările din proiect sunt cam gata, însă apar mereu probleme din cauza neînţelegerilor între proprietarul actual - Compania Naţională de Investiţii (CNI) din cadrul Ministerului Dezvoltării - şi beneficiarul final - Primăria Craiova.

Impas din cauza dungilor

Prima dintre chestiunile care nu şi-au găsit încă rezolvarea vizează ceva aparent banal: liniile trasate pe parchetul sălii. Să explicăm pe-ndelete! Polivalenta craioveană a fost gândită ca o sală pentru competiţii internaţionale, în ciuda faptului că echipele locale nu se ridică la asemenea standarde. Federaţia Internaţională de Baschet nu acceptă desfăşurarea unor meciuri internaţionale decât în anumite condiţii: meciul să se desfăşoare direct pe parchet (nu pe un covor aşezat peste parchet), iar terenul de baschet să fie singurul trasat pe acest parchet. Din aceste motive, CNI a decis ca pe suprafaţa parchetului de competiţii, a cărui montare a fost deja finalizată, să nu fie trasat decât terenul de baschet. Tocmai de aceea a achitat către compania care a montat parchetul doar marcajul pentru baschet, care a şi fost trasat. Pentru alte sporturi - handbal, volei, badminton - au fost achiziţionate covoare speciale, care se aşază peste parchetul de competiţie, având trasate pe ele marcajele terenurilor fiecăruia dintre aceste sporturi. Asta ar presupune ca această sală de peste 4.000 de locuri să fie folosită doar ocazional, la competiţii oficiale, nu şi pentru antrenamente.
De cealaltă parte, Primăria Craiova nu are pretenţii atât de înalte. Dimpotrivă, ar vrea ca pe parchet să fie trasate inclusiv terenurile de handbal şi volei, pentru ca sala să poată fi folosită zilnic de toate echipele noastre mai modeste, fără pretenţii de jocuri internaţionale. Municipalitatea are şi alte motive pentru o asemenea decizie: covoarele pentru alte sporturi nu se montează foarte repede, ci în urma unei operaţiuni care, pe lângă faptul că e foarte migăloasă şi de durată, trebuie efectuată doar de o firmă specializată şi costă destul de mult - cam 1.000 de euro montarea şi demontarea unui covor!
Drept urmare, primăria cere trasarea mai multor terenuri, iar CNI o ţine pe-a ei, zicând primăriei că, dacă vor, să-şi traseze singuri celelalte terenuri. În replică, municipalitatea susţine că nu poate face nici o modificare în sală până nu iese din garanţie...
Potrivit unor angajaţi ai municipalităţii, care au dorit să-şi păstreze anonimatul, o soluţie de compromis se conturează deja: pe parchet se vor trasa inclusiv terenurile de handbal şi volei şi, totodată, va fi achiziţionată o cantitate suficientă de bandă adezivă specială, în culoarea parchetului, cu care să fie acoperite marcajele celelalte în cazul unor competiţii internaţionale de baschet. Nu s-a stabilit însă cine plăteşte trasarea noilor marcaje şi achiziţionarea scotchului special...

Dispută pe mese şi scaune

O a doua problemă nerezolvată vizează mobilierul de la Polivalentă. CNI, proprietarul actual, a achiziţionat doar mobilierul tipic, sperând că Primăria Craiova o să cumpere restul pieselor de mobilier. Spre exemplu, în vestiare există doar dulapurile, nu şi băncile pe care trebuie să stea sportivii când se schimbă. Sau, în vestiarele şi cabinele arbitrilor şi oficialilor trebuie puse mese şi scaune, care însă nu există, nefiind pe lista dotărilor achiziţionate de CNI şi montate de constructori. Un alt exemplu ar fi Sala Presei, unde jurnaliştii ar trebui să aibă birouri şi scaune, pentru a-şi scrie articolele şi a le transmite în timpul cel mai scurt. Însă acolo nu există decât prizele de curent şi cele de internet, mobilierul fiind aşteptat tot de la primărie. La fel se întâmplă cu masa presei de deasupra tribunei oficiale. Jurnaliştii ar trebui să stea pe scaune, în faţa unor pupitre pe care să-şi monteze laptopurile pentru a comenta şi transmite în direct ce se întâmplă în sală. Dar acum nu există acolo nici scaune şi nici pupitre, ci doar un loc gol, unde ar trebui amplasat mobilierul menţionat.
Primăria Craiova nici nu vrea să audă de achiziţionarea din bugetul propriu a unor asemenea dotări, pe de-o parte pentru că bugetul e cam gol, iar pe de alta pentru că vrea Polivalenta „la cheie“, nu mobilată doar parţial. CNI nu vrea nici ea să se complice cu noi achiziţii pentru această sală, devenită un soi de „gaură neagră“ a bugetului pentru că înghite noi şi noi fonduri peste calculele iniţiale. 
Şi în această privinţă se conturează un compromis: mobilierul ar urma să fie achiziţionat, se pare, de CNI, nu de primărie, dar asta e posibil să prelungească termenul de dare în folosinţă cu... câteva luni!

Presiunea competiţiilor

Aşteptată de craioveni de aproape două decenii, Sala Polivalentă ar putea fi gata chiar luna aceasta, dacă Primăria Craiova şi Compania Naţională de Investiţii ajung la un compromis

Pe ultima sută de metri, construcţia Sălii Polivalente din Craiova e ţinută în loc de nimicuri. Oficial, lucrările din proiect sunt cam gata, însă apar mereu probleme din cauza neînţelegerilor între proprietarul actual - Compania Naţională de Investiţii (CNI) din cadrul Ministerului Dezvoltării - şi beneficiarul final - Primăria Craiova.

Impas din cauza dungilor

Prima dintre chestiunile care nu şi-au găsit încă rezolvarea vizează ceva aparent banal: liniile trasate pe parchetul sălii. Să explicăm pe-ndelete! Polivalenta craioveană a fost gândită ca o sală pentru competiţii internaţionale, în ciuda faptului că echipele locale nu se ridică la asemenea standarde. Federaţia Internaţională de Baschet nu acceptă desfăşurarea unor meciuri internaţionale decât în anumite condiţii: meciul să se desfăşoare direct pe parchet (nu pe un covor aşezat peste parchet), iar terenul de baschet să fie singurul trasat pe acest parchet. Din aceste motive, CNI a decis ca pe suprafaţa parchetului de competiţii, a cărui montare a fost deja finalizată, să nu fie trasat decât terenul de baschet. Tocmai de aceea a achitat către compania care a montat parchetul doar marcajul pentru baschet, care a şi fost trasat. Pentru alte sporturi - handbal, volei, badminton - au fost achiziţionate covoare speciale, care se aşază peste parchetul de competiţie, având trasate pe ele marcajele terenurilor fiecăruia dintre aceste sporturi. Asta ar presupune ca această sală de peste 4.000 de locuri să fie folosită doar ocazional, la competiţii oficiale, nu şi pentru antrenamente.
De cealaltă parte, Primăria Craiova nu are pretenţii atât de înalte. Dimpotrivă, ar vrea ca pe parchet să fie trasate inclusiv terenurile de handbal şi volei, pentru ca sala să poată fi folosită zilnic de toate echipele noastre mai modeste, fără pretenţii de jocuri internaţionale. Municipalitatea are şi alte motive pentru o asemenea decizie: covoarele pentru alte sporturi nu se montează foarte repede, ci în urma unei operaţiuni care, pe lângă faptul că e foarte migăloasă şi de durată, trebuie efectuată doar de o firmă specializată şi costă destul de mult - cam 1.000 de euro montarea şi demontarea unui covor!
Drept urmare, primăria cere trasarea mai multor terenuri, iar CNI o ţine pe-a ei, zicând primăriei că, dacă vor, să-şi traseze singuri celelalte terenuri. În replică, municipalitatea susţine că nu poate face nici o modificare în sală până nu iese din garanţie...
Potrivit unor angajaţi ai municipalităţii, care au dorit să-şi păstreze anonimatul, o soluţie de compromis se conturează deja: pe parchet se vor trasa inclusiv terenurile de handbal şi volei şi, totodată, va fi achiziţionată o cantitate suficientă de bandă adezivă specială, în culoarea parchetului, cu care să fie acoperite marcajele celelalte în cazul unor competiţii internaţionale de baschet. Nu s-a stabilit însă cine plăteşte trasarea noilor marcaje şi achiziţionarea scotchului special...

Dispută pe mese şi scaune

O a doua problemă nerezolvată vizează mobilierul de la Polivalentă. CNI, proprietarul actual, a achiziţionat doar mobilierul tipic, sperând că Primăria Craiova o să cumpere restul pieselor de mobilier. Spre exemplu, în vestiare există doar dulapurile, nu şi băncile pe care trebuie să stea sportivii când se schimbă. Sau, în vestiarele şi cabinele arbitrilor şi oficialilor trebuie puse mese şi scaune, care însă nu există, nefiind pe lista dotărilor achiziţionate de CNI şi montate de constructori. Un alt exemplu ar fi Sala Presei, unde jurnaliştii ar trebui să aibă birouri şi scaune, pentru a-şi scrie articolele şi a le transmite în timpul cel mai scurt. Însă acolo nu există decât prizele de curent şi cele de internet, mobilierul fiind aşteptat tot de la primărie. La fel se întâmplă cu masa presei de deasupra tribunei oficiale. Jurnaliştii ar trebui să stea pe scaune, în faţa unor pupitre pe care să-şi monteze laptopurile pentru a comenta şi transmite în direct ce se întâmplă în sală. Dar acum nu există acolo nici scaune şi nici pupitre, ci doar un loc gol, unde ar trebui amplasat mobilierul menţionat.
Primăria Craiova nici nu vrea să audă de achiziţionarea din bugetul propriu a unor asemenea dotări, pe de-o parte pentru că bugetul e cam gol, iar pe de alta pentru că vrea Polivalenta „la cheie“, nu mobilată doar parţial. CNI nu vrea nici ea să se complice cu noi achiziţii pentru această sală, devenită un soi de „gaură neagră“ a bugetului pentru că înghite noi şi noi fonduri peste calculele iniţiale. 
Şi în această privinţă se conturează un compromis: mobilierul ar urma să fie achiziţionat, se pare, de CNI, nu de primărie, dar asta e posibil să prelungească termenul de dare în folosinţă cu... câteva luni!

Presiunea competiţiilor

Sperând să se treacă peste toate aceste probleme, antreprenorul general speră că va preda totuşi primăriei Sala Polivalentă în cursul acestei luni.
„Sala este aproape finalizată. Mai trebuie doar micile dotări - scaune, băncuţe, mese etc. - care, probabil, vor fi aduse de investitor. Marţi au venit scaunele VIP şi băncuţele pentru sportivi şi antrenori, urmând ca acestea să fie montate pe un amplasament prestabilit. Nu s-a făcut rabat de la calitate. Toate dotările aduse de firmele partenere sunt de top, de la sonorizare, saună, jacuzzi până la aparate sportive, materiale de competiţie. Totul este ce e mai nou pe piaţă şi arată foarte bine“, a declarat reprezentantul antreprenorului general CONCAS Buzău, şeful de şantier Tony Bălăcescu.
De fapt, CONCAS şi-a terminat deja treaba. „Oamenii noştri se ocupă acum doar de mici remedieri - spălăm pe jos, facem o corectură cu var lavabil. Noi am terminat lucrările din contract şi de aproape două săptămâni suntem la stadiul de întreţinere. Mai sunt firme colaboratoare - aflat în contract direct cu Compania Naţională de Investiţii -, cum sunt cei cu scaunele, care mai au câte ceva de făcut. La fel este firma care a adus aparatele sportive, ce urmează să aducă şi a doua tabelă, care este cu display, adică va putea prezenta şi imagini, în comparaţie cu cea deja montată, care prezintă doar nume şi cifre“, a mai spus şeful de şantier.
Mai au de lucru şi cei care s-au ocupat de asfaltarea aleilor din jurul sălii, căci nu au apucat până acum să traseze marcajele de pe alei şi din parcări. De asemenea, trebuie acoperit cu gazon rezervorul de apă contra incendiilor, care ar urma să arate precum un mic deluşor. Urmează să se aducă şi un grup electrogen - una dintre dotările-cheie ale acestei săli, care ar urma să asigure electricitatea atunci când se ia curentul. S-au încercat diverse variante - cum ar fi o legătură la generatoarele stadionului de alături - dar până la urmă s-a optat pentru dotarea sălii cu propriul grup electrogen.
„Panglica, probabil, va fi tăiată numai după ce se vor aduce micile dotări, fără de care sala nu poate funcţiona, dar mai mult ca sigur că se va întâmpla luna asta, spre sfârşit. Presiunea e mare, pentru că încep competiţiile. Data nu depinde însă de firma noastră“, a menţionat Tony Bălăcescu.

Adăugați aplicația Calafat News pe telefonul smartphone fără a instala, deschideți Calafat News cu browserul Chrome pe telefonul smartphone, apoi faceți clic pe pictograma de 3 puncte din browser, apoi selectați "Adăugați la ecranul principal". Apoi, dați clic pe aplicația Calafat News din ecranul principal al telefonului dvs. smartphone.

Tags

Abonează-te la știri!

Introdu adresa de e-mail pentru a te abona la acest blog și vei primi notificări prin e-mail când vor fi publicate articole noi.

Trimiteți un comentariu