Dunărea Calafat - FC Podari 1 - 2

Din cele 5 puncte, cu cât a pornit în avantaj la startul play-off-ului, Dunărea Calafat mai are unul. Asta după ce, în această după-amiază, a pierdut pe teren propriu în fața principalei contra-candidate, FC Podari.
Trupa lui Naicu s-a impus cu 2-1, după ce la pauză era condusă cu 1-0. Drăgușin a deschis scorul în minutul 12.

La pauză, Naicu a mutat inspirat, aruncându-i în luptă pe Mateiță și Pârvan, care au schimbat fața și cursul jocului.
Niță, cu o lovitură de cap, a reușit egalarea în minutul 63. Șase minute mai târziu i-a oferit un asist perfect lui Boroiban, care nu a ratat ținta.

În prelungirile jocului, Flavian Roșianu, fost jucător al CS Turnu Severin, a fost eliminat.

Calafat: Purcea - Carstea (77 Chiva), Rosianu, Usurelu, V. Sarbu - Al. Sarbu (66 Brebenel), Corneanu, Popa (73 Pisleac), Dragusin - Barsan, M. Ilie. Antrenor: Claudiu Oncica
Podari A. Barbu - Dragan, Predut, Istudoor, Stoica (46 Mateita) - Nita, Tenovici, Crangoiu (46 Parvan), Tamplatu (72 Stoian) - Preda. Boroiban (83 Crusoveanu). Antrenor: Victor NAicu

Preşedintele grupării gazdă, Mihai Lalescu a recunoscut superioritatea adversarilor. “Asta este, se mai întâmplă să mai şi pierdem. Ei luat o opţiune importantă pentru primul loc, iar noi trebuie să nu pierdem la Podari. Totul depinde doar de noi în continuare”, a spus preşedintele formaţiei Dunărea Calafat.

În celălalt joc, unul de palmares și de vacanță, Prometeu a învins cu 3-1 pe CSO Filiași.