News Breaking
Live
wb_sunny

Breaking News

Programul spectacolelor de "Zilele Municipiului Calafat" - Ediţia a XXIV-a

Programul spectacolelor de "Zilele Municipiului Calafat" - Ediţia a XXIV-a



Municipiul Calafat îmbracă, începând de joi, 7 mai şi până dumnică, 10 mai, straie de sărbătoare, pentru a-şi sărbători ziua, aflată la a XXIV-a ediţie.  
Programul manifestărilor prilejuite de sărbătoarea “Zilele municipiului Calafat” este următorul: 

JOI ( 7-MAI )

10:30 Deschiderea oficiala a festivitatilor prilejuite de Zilele Municipiului Calafat
Locatie: Primaria Municipiului Calafat

11:00 Vernisajul expozitiei permanente de pictura a artistului plastic Duiliu Marcu
Locatie: Palatul Marincu

11:30 Crinteanu Cristina – Lansare de carte: “Istorie,Cultura si civilizatie la vadul Calafatului”
Locatie: Palatul Marincu

13:00 Simpozion Pestele – resursa naturala, factor cultural si element de progres si dezvoltare pentru comunitatile locale
Locatie: Sala de Consiliu Local

17:30 Muzica si dansuri moderne cu formatiile locale
Locatia: Centrul Civic

18:30 Spectacol Juvelnicu cu Randuieli

19:30 Ansambluri folclorice si Traditi Locale

21:00 Trupa Joi & Ovidiu Mihailescu


VINERI ( 8-MAI )

10:30 Cross-ul Sanatatii, care se va desfasura cu elevii unitatilor de invatamant

11:00 Expozitii fotografii artistice in colaborare cu Fotoclub Hexogen Bucuresti – artist fotograf francez de origine romana Alexandre Vajoiane
Locatia: Paltul Marincu

11:30 Expozitie de desene cu teme’’Calafat,orasul copilariei mele’’
Locatie: Casa de Cultura

12:00 Eveniment editorial: lansare de carte Cantacuzini si Branoveni – roman istoric apartinand doamnei Florentza Georgetta Marincu, membra a uiunii scriitorilor

12:00 Concurs de istorie cu tema “Razboiul de Independenta”
Locatia: Casa de Cultura, sala Consiliului Local

12:30 Competitii sportive de fotbal intre institutiile si scolile din Municipiul Calafat
Locatie: Stadionul Municipal “Dunarea” Calafat

14:00 Concurs pe teme europene “Copiii Romaniei saluta Europa”

Locatia: Casa de Cultura, sala Consiliului Local
18:00-19.00 Dansuri populare si obiceiuri locale
Locatia: Centrul Civic

19.00-19.30 Ansamblul” Rozele Calafatului”

20:00 Spectacol de muzica populara sustinut de Ansamblul “Doina Argesului”
Solisti: 

  • Nineta Popa Ionescu
  • Cristina Turcu Preda
  • Daniela Cernea Leon
  • Valentin Grigorescu

Locatia: Centrul Civic


SÂMBĂTĂ (9-MAI )

09:00 – 14:00 Baschet “Cupa Independentei” – Editia a IV –a
Locatia: Colegiul Tehnic “Stefan Milcu” Calafat
  •  C.S. “Olympus” Calafat
  •  C.S.S. “Universitatea” Craiova
  •  C.S. “Heart” Drobeta Turnu Severin

09:30 Expozitie de arta plastica si fotografie “Reflexii si reflectii dunarene”

Locatia: Casa de Cultura, sala Marin Sorescu
10:30 Platoul Monumentului Independenta: Manifestare omagiata dedicata aniversarii evenimentului istoric de la 1877 – Cucerirea Independentei si depuneri de coroane de flori

12:00 Lansare de carte “Destine cu har” Clara Margineanu al Albumului Calafatul Turistic
Locatie: Palatul Marincu

12:15 Concert muzical cameral sustinut de un septet de coarde al Filarmonicii Oltenia Craiova;

  • Festivitatea decernarii titlului si diplomelor de cetateni de onoare ai municipiului Calafat pentru cei care s-a aprobat aceasta investitura de Consiliul Local.

Locatie: Palatul Marincu

12:30 Concurs ‘Cu viata mea apar viata’
Locatie: Palatul Marincu

13:30 Expozitie culinara cu produse din peste – “Cea mai buna ciorba de peste” si profram Fanfara Populara
Locatia: Restaurant OK
Locatie: Casa de Cultura

18.00-18.30 Ansamblul “Eleftheria” al Comunitatii Elene din Calafat

18.30-19:00 Ansamblul “Rozele Calafatului”
Locatia: Centrul Civic

19:30 Concert solist muzica populara Chiva Maria Camelia
Locatia: Centrul Civic

20:00 Concert Dj Rino si Silvia
Locatia: Centrul Civic

21:15 Scream N SHOUT dans modern
Locatia: Centrul Civic

21:30 Concert Rubi
Locatia: Centrul Civic

22:15 Concert Zdob si Zdup
Locatia: Centrul Civic


DUMINICĂ (10-MAI )

10.00 Slujba de pomenire a eroilor Calafeteni
Biserica Adormirea Maici Domnului

18:00 Muzica si dansuri moderne cu formatiile locale

19:00-19.30 Ansamblul “Florentiana” Bulgaria

19:30 -20.00 Ansamblul “Fidankite” Bulgaria

20:30 Concert solist muzica populara Maria Ghinea
Locatia: Centrul Civic

21:15 Concert Alina Eremia
Locatia: Centrul Civic

22:00 Scream N SHOUT dans modern
Locatia: Centrul Civic

22:15 Concert Delia
Locatia: Centrul Civic

23:00 FOCUL DE ARTIFICII
Locatia: Centrul Civic
Adăugați aplicația Calafat News pe telefonul smartphone fără a instala, deschideți Calafat News cu browserul Chrome pe telefonul smartphone, apoi faceți clic pe pictograma de 3 puncte din browser, apoi selectați "Adăugați la ecranul principal". Apoi, dați clic pe aplicația Calafat News din ecranul principal al telefonului dvs. smartphone.

Tags

Abonează-te la știri!

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest blog și vei primi notificări prin e-mail când vor fi publicate articole noi.

Trimiteți un comentariu