Calafat bate Ostroveni, dupã o revenire spectaculoasã

Unde vrei sa donezi? Paypal
Ciobanu Gigel - ING / RO19INGB0000999909497742
Oferă-i la creator o cafea făcând o mică donație. Faceți clic pe pictograma săgeată de mai sus

Condusă la pauză, Dunărea s-a impus, a trecut pe locul secund şi este la un punct de Tractorul Cetate.

Penultima etapă din Liga a IV-a Dolj a programat un derbi pe cinste la Calafat.

Aflate în urmărirea liderului Tractorul Cetate, Dunărea şi Recolta Ostroveni au făcut cinste fotbalului judeţean prin jocul arătat. Oaspeţii, au condus la pauză prin golurile marcate de Costinel Marin şi Marin Ciurea. Primul a reuşit să deschisă scorul în chiar primul minut, apoi Ciurea a reuşit cu 5 minute înainte de pauză să îl surprindă pe Nedelcovici cu un şut de la mare distanţă. Golul calafetenilor în primul mitan a fost reuşit de Doru Ignat. În repriza secundă, gazdele au ieşit mult mai hotărâţi de la vestiare, iar după o perioadă bună a jocului au reuşit egalarea prin Târâşi (70). Acesta a executat impecabil o lovitură liberă.

Ca în multe jocuri din acest sezon, mai ales pe teren propriu, Dunărea a dat lovitura pe final. În minutul 85 Făinişi şi-a adus echipa în avantaj, apoi în ultimul minut Cimpoeru l-a învins pentru ultima dată pe Daniel Popescu.

La Dunărea, antrenorul George Uşurelu a folosit formula: Nedelcovici-Cârstea, Popa, D. Mihai, Tomiţă-Ignat, Riza, Făinişi, Ciocionă-Fl. Niculescu, Cimpoeru. Au mai jucat Ceauşu, Târâşi, Afrem. În tabăra adversă, antrenorul Ovidiu Florescu i-a avut în teren pe: D. Popescu-Stoian, Nicolin, Şelaru, Bălan-S. Ciurea, Nicolae, Bugălă, M. Ciurea-Piţiche,C. Marin. A mai intrat Pârvulescu.

Dunărea a profitat în urma acestui succes şi de eşecul celor de la Tractorul Cetate, la Segarcea, scor 1-2, şi s-a apropiat la numai un punct de gruparea antrenată de Dorel Stoica.

Pentru echipa din Cetate este al doilea eşec în ultimele 4 etape, iar în play-off primele 3 clasate vor intra cu acelaşi număr de puncte, după ce vor fi înjumătăţite, adică 24. Totuşi în ultima etapă punctaverajul se poate modifica în funcţie şi de rezultatele pe care aceste echipe le vor obţine, mai ales că în intermediara de miercuri Recola Ostroveni va evolua pe tren propriu cu urmăritoarea Viitorul Cârcea, iar Tractorul Cetate va juca “acasă” cu Dunărea Bistreţ. Acest joc va fi foarte important şi pentru echipa din Bistreţ, în cazul unui eşec existând posibilitatea să nu intre în play-off, asta în condiţiile în care Progresul Segarcea joacă la Işalniţa.